Актуелно
Почетна / Магазин / Наука и технологии / Windows 7 под постојани хакерски напади по крајот на поддршката

Windows 7 под постојани хакерски напади по крајот на поддршката

Од 14 јануари годинава. Microsoft официјално ја прекина поддршката за Виндоус 7, бројот на хакерски напади против оперативниот систем нагло се зголеми, според безбедносната компанија.

Windows 7 веќе не добива безбедносни ажурирања, а сега популарната платформа е сè уште атрактивна цел за шпионски и други напади со малициозен софтвер. Неодамнешниот Webroot Threat извештај покажува дека нападите против Windows 7 се зголемени за 125%, при што 93% од вирусите се уникатни.

Експертите посочуваат дека индикаторот за уникатност е најголем во целата историја на мониторинг на Windows 7.

Извештајот на Webroot беше изготвен по анализирање на 37 милијарди URL адреси, 842 милиони имиња на домени и 4 милијарди IP адреси. Главно беа откриени фишинг напади, кои имаат за цел да украдат податоци за корисниците, заменувајќи ги популарните страници Facebook, Microsoft, Apple, Google, PayPal и Dropbox.

loading...