За оваа изненадувачка придобивка од водата за пиење ретко се зборува

од Radmila Tasevska

Знаеме дека не можете да живеете без вода. Тоа сочинува повеќе од половина од нашата телесна тежина. Хидратацијата е важна за секоја клетка и орган во телото. Исто како што е важно да се внесува доволно вода, треба да се внимава да не се претера.

Според проценките, на жените им требаат околу девет чаши течност дневно, а на мажите околу тринаесет за да го надоместат изгубеното количество вода. Водата за пиење има една изненадувачка придобивка за која не се зборува толку многу.

„Добрата хидратација е одговорна за сјајна кожа. Тоа е затоа што водата помага да се исфрлат токсините додека ја одржува влажноста и еластичноста на кожата“, објасни диететичарката Кетрин Гервасио.

Научните истражувања потврдија дека здравиот и младешки изглед е резултат на добрата хидратација. Ова вклучува не само внесување доволно течности во текот на денот, туку и јадење храна со висока содржина на вода, како што се дињи, портокали, бугарска пиперка, брокула и целер. Други научни истражувања покажуваат дека недоволното внесување вода може да предизвика кожата да изгледа ронлив и сува.

Покрај горенаведеното, правилната хидратација го намалува отчукувањата на срцето, го зголемува протокот на крв низ кожата, ја намалува телесната температура и ги подобрува перформансите. Дали ви треба друга причина да почнете да пиете вода?

Слични содржини