Закерберг гради имот вреден 270 милиони долари на Хаваи

од Vladimir Zorba

Сопственикот на Facebook, Марк Закерберг, на Хаваи гради еден од најскапите имоти во американската историја – проектот ќе чини 270 милиони долари, а имотот ќе има неколку куќи, мало село и подземен бункер од 465 квадратни метри.

Порталот „Wired“ објави јавни записи и судски документи кои ги откриваат сите екстравагантни погодности што Закерберг планира да ги вклучи во својот ранч Кулау, кој се наоѓа на североисточниот брег на најстариот остров на Хаваи, Кауаи.

Американскиот милијардер (39) купил 44 хектари земја што порано била шеќерна репка во 2021 година, зголемувајќи го имотот вреден 100 милиони долари.

Неговиот проект вреден 270 милиони долари ќе биде едно од најголемите приватни зданија на сите времиња, објави „Дејли Меил“.

Двете вили ќе се простираат на најмалку 5.300 квадратни метри.

Луксузните домови ќе вклучуваат 30 спални соби, 30 бањи, конференциски сали, ресторанска кујна и повеќе лифтови.

Слични содржини