„Златните малини“ на удар поради номинирањето на младата Рајан Кира Армстронг за најлоша актерка

од Vladimir Zorba

Сатиричните награди „Златна малина“, што е еквивалент на Оскарите, со кои се одликуваат најлошите филмови и актери во изминатата година, се на удар на критики откако во најлошата актерска трка ја вклучија 12-годишната Рајан Кира Армстронг, ѕвезда на „Firestarter“. .

Армстронг, која глумеше и во продолжението на „It“, како и во „Black Widow“ и „The Tomorrow War“, имаше единаесет години кога го сними „Firestarter“, римејк на филмот од 1984 година базиран на роман на Стивен Кинг.

Сега нејзината номинација е повлечена, а основачот на „Златна малина“ Џон Вилсон и се извини на јавноста и најави дека во иднина ќе има старосна граница за номинации.

Во иднина само оние над 18 години ќе можат да добиваат хумористични „исповеди“.

Меѓу оние кои ја критикуваа одлуката да се номинира Армстронг беше Џулијан Хилиард, млад актер кој се појави во серијата „WandaVision“ како и во филмот „Doctor Strange“.

„Златните малини“ се веќе злонамерни и одвратни, но номинирањето на дете е одвратно и погрешно. Зошто да го ставите детето на ризик од малтретирање или нешто полошо? Бидете подобри”, најави актерот.

Во изјавата, Вилсон ги нарече критиките „валидни“.

„Исто така, веруваме дека и должиме јавно извинување на госпоѓицата Армстронг и жалиме за болката што можеби ја доживеала како резултат на нашиот избор. Понекогаш работите ги правите без размислување, а потоа сфаќате. Затоа се создадени „Златни малини“, “, меѓу другото се наведува во соопштението.

Вилсон додаде дека нивната намера не била да загрозат нечија кариера.

„Сите ние грешиме, вклучително и нас. Со оглед на тоа што нашето мото е „Застанете покрај вашата грешка“, сфаќаме дека и ние мораме да го направиме тоа“, рече основачот.

Ова не е прв пат да се номинира дете. Претходно, Меколи Калкин доби неславна номинација за три улоги – „Getting Even With Dad“, „The Pagemaster“ и „Richie Rich“ – кога имал петнаесет години, како и Џејк Лојд за „Star Wars: The Phantom Menace“ кога тој имаше 11 години.

Лојд подоцна изјавил дека поради тоа бил жртва на насилство од врсници, но и дека медиумите биле немилосрдни кон него, што на крајот го навело целосно да се откаже од глумата.

Слични содржини