Ќерката на севернокорејскиот лидер повторно во јавноста, се погласни се шпекулациите за можен наследник

од Vladimir Zorba

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун повторно ја покажа својата ќерка на јавноста, овој пат во разговор со ракетни научници, давајќи и повеќе почести со титулите за „најсаканото“ или „најскапоценото“ дете.

Се верува дека има само десет години, но новите слики ја продлабочуваат дебатата за тоа дали таа се подготвува да биде негов наследник.

Ќерката, за која се верува дека е неговото второ дете по име Џу Ае, за прв пат му беше претставена на светот минатиот викенд на снимки од државните медиуми на кои се гледа како го гледа лансирањето на севернокорејската интерконтинентална балистичка ракета претходниот ден со нејзините родители и други официјални лица.

Таа потоа се гледа како оди со Ким додека го држи за рака покрај голема ракета на камион-носач и гледа како ракетата полетува.

Денес, севернокорејската новинска агенција KCNA ја спомна вторпат, велејќи дека Ким се фотографирал за групна фотографија со научници, официјални лица и други вклучени во, како што рече, пробното лансирање на интерконтиненталната балистичка ракета Хвасонг-17.

KCNA ја опиша како „најсаканото“ или „најскапоценото“ дете на Ким, што е повисока титула од претходниот опис како „сакано“ дете, како што беше пренесено во нејзиното прво појавување на 19 ноември.

Државните медиуми ја покажаа во долг црн капут како се држи за рака со нејзиниот татко додека се фотографираа. Девојчето наликува на нејзината мајка Ри Сол Џо, која не беше присутна на денешните слики, а изгледаше повозрасно отколку на првото појавување во јавноста пред една недела.

Слични содржини