Џастин Бибер го продаде целиот свој музички каталог за астрономска сума

од Vladimir Zorba

ЏАСТИН БИБЕР го продаде целиот свој музички каталог, кој ги вклучува сите песни од неговата 15-годишна кариера, за неверојатни 200 милиони долари. 28-годишниот канадски пејач ги продаде своите права на Hipgnosis Songs Capital, пишува Variety.

Без разлика на договорот што ќе се склучи, изворите велат дека тој ќе продолжи да биде управуван и во сопственост на Universal, со кој соработуваше во текот на целата кариера. Мерк Меркјуријалис, основач на Hipgnosis Song Management, исто така даде официјална изјава за медиумите:

„Неодамнешното влијание на Џастин Бибер врз глобалната култура беше навистина извонредно. Ова е нашето најголемо стекнување на музички права, таква е големината на овој каталог кој има речиси 82 милиони слушатели месечно и повеќе од 30 милијарди преноси само на Spotify“.

Веста доаѓа во тежок момент за пејачот, само неколку недели откако тој ги одложи преостанатите датуми од неговата турнеја Justice „на неодредено време“. Турнејата, која првично требаше да започне во 2020 година, беше одложена неколку пати, првично поради пандемијата, а неодамна по неговата борба со синдромот Рамзи Хант, редок вирус што му предизвика парализа на лицето.

Конечно започна во март и го покрива поголемиот дел од Северна Америка, но Бибер ги одложи преостанатите датуми на почетокот на јуни, откако ја објави својата борба со болеста. Доаѓа и во услови на општо заладување на неодамна загреаниот пазар на каталози, кој стана помалку атрактивен бидејќи бараните цени скокнаа, а каматните стапки и даноците на капиталната добивка се зголемија.

Слични содржини