🎥Активисти за правата на животните ја прекинаа ревијата на Викторија Бекам

од Vladimir Zorba

Активисти за правата на животните го прекинаа ревијата на Викторија Бекам на модната недела во Париз, придружувајќи им се на моделите на пистата.

Групата „Луѓе за етичко постапување со животните“ (ПЕТА) изјави дека протестот е против употребата на животинска кожа во модната индустрија воопшто.

Демонстрантите носеа маици на кои пишуваше „Животните не се материјални“ и вееја транспаренти „Да живее веганската кожа“.

Викторија на настанот се појави со патерици, а претходно го повреди стапалото.

Таа носеше црна заштита на левата нога, која одговараше на нејзината целосно црна облека.

И покрај проблемите со мобилноста, таа помина покрај обожавателите и модните критичари во првиот ред, меѓу кои беше и поранешниот бразилски фудбалер Роналдо, поранешен соиграч на нејзиниот сопруг Бекам.

Таа накратко застана за да се поздрави со некој од публиката, велејќи „благодарам“.

Иако модниот бренд на Викторија не користи крзно или егзотична кожа, Пит рече дека некои други дизајнери користат кожа.

Мими Бекечи, претседателка на „ПЕТА за Европа“, рече дека „ниту една облека или додаток не вреди за насилно колење на чувствителни и интелигентни животни“.

„Апелираме до Викторија Бекам да се сврти кон етичките и еколошките иновации достапни денес, како што се врвната кожа направена од јаболка, грозје, ананас, печурки и така натаму“.

Активистите од организацијата ПЕТА се познати по нивните протести кои ги прекинуваат настаните и редовно се појавуваат на големите модни ревии, вклучувајќи ги и оние во Њујорк, Лондон и Милано.

На модната ревија во Париз беше претставена колекцијата есен/зима на поранешната членка на Spice Girls.

Дејвид Бекам минатиот месец на Инстаграм напиша дека Викторија го повредила стапалото за време на „помал инцидент во теретана“.

Слични содржини