🎥Стоматолог откри ситуации во кои не треба да ги миеме забите

од Vladimir Zorba

Стоматолог стана вирален на TikTok откако ги сподели околностите во кои треба да го прескокнете четкањето на забите – барем на некое време.

Д-р Шади Манучехри, клинички директор на Smart Dental Aesthetics и директор на Лондонската школа за естетика на лицето, шокираше многумина велејќи дека не треба да ги четкате забите во моменти кога посегнувањето по четка за заби и паста за заби е веројатно првото нешто што би направиле, пишува New York Post.

Во видеото, кое моментално има повеќе од 12 милиони прегледи, Манучехри рече дека не треба да ги миете забите по повраќање – што брзо предизвика многу прашања во коментарите. Манучехри рече дека освен воздржување по повраќање, луѓето не треба да ги мијат забите после појадок или слатки.

Има еден фактор што ги поврзува овие околности, рече Манучехри: pH вредноста или киселоста во устата.

„Вашите заби се минерали и киселината буквално може да ги раствори. Кога јадеме било што, без разлика дали е тоа појадок, ручек, ужина, особено слатки работи, бактериите на забите го метаболизираат и претвораат во киселина. Истиот концепт е и со повраќањето. Очигледно е дека содржината на желудникот е многу кисела. Значи, ако веднаш ги миете забите, всушност триете киселина на забите, што може да ги оштети“. објасни таа.

@drshaadimanouchehri #dentist #dentistry #londondentist #whiteteeth #teethwhitening #oralhygiene #dentaltok #dentok #predent #learnontiktok #orlhealthadvice #fypシ #goviral #funfacts #marylebone #marylebonedentist #teethwhiteninghacks ♬ original sound – Dr Shaadi Manouchehri

Киселоста во устата природно ќе се неутрализира со текот на времето, но овој временски период може да потрае приближно 30 до 60 минути за да делуваат плунковните пуфери. Можеби звучи како предизвик да се откажете од четкање на забите веднаш по повраќањето со надеж дека ќе се ослободите од вкусот во устата, но Манучехри понуди неколку совети кои би можеле да го забрзаат процесот.

„Пиењето вода и џвакањето гуми за џвакање без шеќер… ќе создаде повеќе плунка за да може побрзо да ја неутрализира киселината“, додаде таа.

Таа, исто така, советуваше да се чека 30 до 60 минути по повраќање или појадок или слатки пред повторно да се четка, така што устата има време да ги неутрализира високите нивоа на pH.

Иако ова не се единствените моменти кога треба да избегнувате четкање, Манучехри ги истакна овие три бидејќи тоа се моменти кога луѓето се очајни веднаш да ги мијат забите. Наутро може да бидете во брзање по појадокот, а потоа да посегнете по четката за заби.

Таа додава дека исто така не и се допаѓа чувството на појадок уште во устата, па затоа смислила рутина која и дава доволно време да ужива во утринскиот оброк и чека онолку колку што е потребно за да и се неутрализира pH вредноста.

Што се однесува до слатките, рече таа, тоа вклучува се што има шеќер, без разлика дали тоа е сладок пијалок или десерт. Шеќерот се метаболизира со бактерии на забите, кои потоа произведуваат киселина. „Значи, ние јадеме слатки и бактериите на нашите заби исто така се хранат со тие слатки“, вели Манучехри.

Слични содржини