📸Lexus GX со фурна за пица

од Vladimir Zorba
281 прегледи

Снимање, караоке сет и преклопен мопед беа само некои од поегзотичните додатоци во автомобилите. Сега пристигна и рерната за пица.

Верувале или не, ова е теренец кој не доаѓа од Кина, туку е направен од Јапонците. И тоа во Lexus, каде што не се премногу наклонети кон неконвенционални решенија. Станува збор за моделот GX, кој беше искористен за создавање уникатен концепт, наведува Index.

Тој е развиен во соработка со луксузниот бренд Monogram и докажува дека денешното возило навистина може да има се. Така, овој теренец има електрична печка за пица од 20 инчи.

Добрата храна оди добро со добро разладените пијалоци, па не е изненадување што Lexus постави фрижидер во кабината. Има и соодветно специјализирано складирање, што го прави овој GX вистинска кујна на тркала.

Според Lexus, „овој автомобил ја има првата и единствена загреана преса за мраз во САД“ која создава сферични коцки мраз. Се наоѓа помеѓу задните седишта.

Концептот го има своето јавно деби овој викенд во Аспен, Колорадо, на настанот „Food and Wine Classic“.

Слични содржини