Актуелно
Почетна / Спорт / 1/16финалето од Лига Европа: Вулвс со најголема предност, Спортинг на Ристовски со комотна победа

1/16финалето од Лига Европа: Вулвс со најголема предност, Спортинг на Ристовски со комотна победа

Во второто по квалитет фудбалско натпреварување во Европа, синоќа се одиграа првите средби од шеснаестфиналните пресметки по кои со највисока предност се стекна премиерлигашот Вулвс.

Победа забележа и Спортинг за кого настапува македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски. Македонецот беше асистент во 44.минута кога гол постигна Сорар.

Постигнати резултати:
Клуж – Севиља 1:1
Бриж – Манчестер јунајтед 1:1
Ајнтрахт Франкфурт – Салцбург 4:1
Копенхаген – Селтик 1:1
Хетафе – Ајакс 2:0
Лудогорец – Интер 0:2
Шахтјор – Бенфика 2:1
Спортинг – Башакшехир 3:1
АЗ Алкмар – ЛАСК 1:1
АПОЕЛ – Базел 0:3
Рома – Гент 1:0
Баер Леверкузен – Порто 2:1
Олимпијакос – Арсенал 0:1
Глазгов Ренџерс – Брага 3:2
Волфзбург – Малме 2:1
Вулвс – Еспањол 4:0.

Реваншите се закажани за следниот четврток.

loading...