104-годишна Американка скокнала со падобран

од Vladimir Zorba

Една 104-годишна жена од Чикаго се надева дека ќе добие сертификат за најстарата личност која некогаш скокнала со падобран по тандем скок во неделата, слетувајќи на аеродром во северниот дел на Илиноис.

„Годините се само бројка“, рече Дороти Хефнер пред воодушевената толпа веднаш по слетувањето на аеродромот за падобранци во градот Отава, на околу 140 километри од Чикаго, пишува „Чикаго трибјун“, пренесува ВОА.

Рекордот за најстар падобранец на светот во Гинисовата книга на рекорди во мај 2022 година го постави 103-годишната Линеа Ингегард Ларшон од Шведска.

Сепак, Skydive Chicago Airport сака скокот на Дороти Хефнер да биде внесен како нов светски рекорд, објави локалната ТВ станица WLS.

Слични содржини