Последно коло во Серија „А“: Милан на чекор од 19-тата титула, Интер чека грешка

од Vladimir Zorba

За прв пат од незаборавната сезона 2001/02, Милан и Интер се вклучени во одредувањето на шампионите во Серија „А“ во последното коло, обезбедувајќи го највозбудливото финале на доста интересната кампања на „чизмата“.

„Росонерите“ се фаворити пред последниот меч во шампионатот и со нетрпение ја очекуваат прославата пред Дуомо во Милано за прв пат по 2011 година, а евентуалниот триумф ќе ги израмни со големиот градски ривал, обезбедувајќи им ја 19-тата титула.

Сценаријата се едноставни и не им даваат многу надеж на „нероазурите“, кои сезонава веќе го освоија Купот и Суперкупот на Италија (во двата случаи го победија Јувентус по продолженијата).

За последен пат, шампион стана екипа која не беше во водство пред последното коло во 2002 година. Интер водеше во колоната до самиот крај, но загуби од Лацио со 2:4 и падна на третото место во конечниот поредок, а Скудетото му припадна на Јувентус, додека Милан го освои второто место.

Интер ја прифаќа Сампдорија пред преполниот „Џузепе Меаца“ и има потреба од победа во која ќе се надева на услуга од Сасуоло. Секое сценарио освен 3 поени за „змијата“ на овој меч автоматски значи триумф за „ѓаволот“.

Во исто време Милан излегува на стадионот Сасуоло и избраниците на Стефано Пиоли ќе бараат успех или реми за отворање на шампањот.

Во последното коло од Серија А ќе стане јасно и третото испаѓање (покрај Венеција и Џенова). Салернитана е домаќин на Удинезе и ќе се надева на победа, бидејќи има 2 бода предност пред ривалите Каљари.

Доколку пулените на Давиде Никола одиграат нерешено со „зебрите“, ќе се надеваат дека нивните ривали од Сардинија во исто време нема да победат на гости кај веќе паднатата Венеција.

Слични содржини