36 години по оригиналот, Нетфликс го обработува познатиот Хи-мен (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Нетфликс го објави првиот трејлер за новата верзија на култниот цртан филм Хи-мен, серијата Masters of the Universe: Revelation.

Ова, објавија тие, не е римејк на класичниот цртан филм, но дејството ќе продолжи таму каде што заврши оригиналната серија во 1985 година.

„Ова е продолжение на приказната. Ние користиме оригинална митологија и ликови, но подлабоко се справуваме со некои приказни кои сè уште не се решени “, рече авторот Кевин Смит.

Нетфликс ја најави премиерата на серијата за 23 јули оваа година. Ќе бидат објавени пет епизоди и специјална епизода.

„По катаклизмичката битка помеѓу Хи-Мен и Скелетор, Етернија беше скршена и чуварите на сивиот череп беа расфрлани. Тие се разделени од години на тајни, а задачата на Телин е да обедини група херои и да ја реши мистеријата на исчезнатиот Меч на моќта во трка со времето за повторно воспоставување на Етернија и спречување на крајот на универзумот“, стои во описот на серијата.

Патем, оригиналниот Хи-мен беше прикажуван од 1983 до 1985 година и беа емитувани вкупно 130 епизоди.

Слични содржини