4 ХРАНИ КОИ ГО ЗГОЛЕМУВААТ АПЕТИТОТ! Ако сакате да изгубите тежина, целосно избегнувајте ги!

од Vladimir Zorba

Нутриционисти истакнуваат дека корнфлексот, диеталните газирани пијалоци, тестенините и грицките како чипс и крекери всушност го зголемуваат апетитот.

Кога сакате да ослабете или едноставно да се грижите за исхраната, би било добра идеја да избегнувате или целосно да ја елиминирате храната што го зголемува вашиот апетит.

– Некои од намирниците едноставно не можат да ве заситат, а најчесто се оние кои содржат големи количини на брзо сварливи јаглехидрати како шеќер и бело брашно – истакнува нутриционистите и открива кои намирници всушност го зголемуваат апетитот:

Корнфлекс

Едноставните јаглехидрати во комбинација со шеќер предизвикуваат промени во нивото на шеќер во крвта и предизвикуваат чувство на глад.

Диетални газирани пијалоци

Етикетата која вели дека нема шеќер во пијалокот не е причина за опуштање. Вештачките засладувачи предизвикуваат природно чувство на глад, бидејќи немаат природен шеќер, а телото почнува да бара „настрана“.

Тестенини

Едноставните јаглехидрати брзо ве заситуваат, но брзо се враќа и чувството на глад. Дајте предност на тестенини од целата пченица или тестенини од хељда.

Чипс и крекери

Освен што се едноставни јаглехидрати, содржат и голема количина сол, во едно пакување чипс во просек има 0,7гр сол, а на човек му требаат 5гр сол дневно. Солта, пак, акумулира течност во телото, што доведува до оток и акумулација на токсини.

Слични содржини