4 клучни работи на кои треба да се придржувате ако се лекувате дома од Ковид

од Vladimir Zorba

Во последниве недели, бројот на заразени со новиот вирус САРС-КоВ-2 во нашата земја рапидно расте. Она што е среќа во несреќа е што огромното мнозинство од луѓето кои имаат позитивен тест немаат толку изразени симптоми на болеста или дури припаѓаат на оние асимптоматски случаи, кои Ковид-19 буквално не го ни чувствуваат.

Освен луѓето кои се упатени на болничко лекување, сите други кои се заразени, па дури и луѓе кои немаат никакви проблеми, се должни да останат дома во изолација најмалку 14 дена, колку се верува дека трае инфективноста на самиот коронавирус.

Сепак, со овој вирус, за жал, никогаш не знаете на што сте. Еден ден се чувствувате одлично, а следниот ден вашата состојба може одеднаш да се влоши. Затоа е многу важно да ги следите сите симптоми и, во случај нешто да се промени, задолжително кажете му на вашиот лекар.

Исто така, тоа не значи дека оние луѓе кои се на домашно лекување не треба да прават ништо и само да чекаат да помине болеста. Важно е да се преземат сите превентивни мерки за да се спречи влошување и да се забрза закрепнувањето.

Еве ги основните чекори што секој што е позитивен на вирусот САРС-Ков-2 треба да ги следи:

Зајакнете го организмот

Прво и најважно е да ги следите упатствата и советите дадени од вашиот лекар. Ако сте примиле терапија, почитувајте ја до крај и не престанувајте да земате лекови, дури и ако се чувствувате подобро. Се разбира, ако почувствувате несакани ефекти, веднаш консултирајте се со доктор.

Во ваша состојба, важно е да ја зајакнете одбраната на вашето тело што е можно повеќе. Дополнување со одредени витамини, минерали, но и други корисни материи можат да ви помогнат во тоа. Во официјалните терапевтски протоколи за превенција и третман на пациенти без коморбидитети и со лесна форма на вирусна инфекција со КОВИД-19, се препорачува дополнително внесување на алфа-липоинска киселина, витамин Д и витамин Ц.

Исто така, може да ви помогнат минералите цинк, магнезиум, селен и бакар, витамин Б група, антиоксиданс Л-глутатион, како и препарати базирани на сув екстракт од лисја бршлен, кои ќе ви ја олеснат болката во грлото и ќе го олеснат кашлањето

Не го напуштајте домот

Ако ова е веќе споменато на почетокот на текстот, важноста на оваа мерка мора дополнително да се нагласи. Вирусот е крајно заразен и, иако можеби се чувствувате доста добро, сигурно не сакате некој кој е далеку почувствителен од вас да се разболи сериозно од оваа болест. Го напуштате вашиот дом само ако треба да одите на лекар, па дури и тогаш да ги почитувате сите мерки, да носите маска и да се држите на дистанца од другите луѓе.

Ако живеете сами, организирајте се со пријателите и семејството да ви доставуваат намирници и други потреби до вашата врата. Ако тоа не е можно, има многу можности да нарачате работи преку Интернет, и има многу волонтери во локалните заедници на кои можете да им се обратите за помош.

Ако го споделувате вашиот дом со семејството или други луѓе кои не се заразени, преземете ги сите мерки на претпазливост. Изолирајте се во една просторија, и напуштајте ја само за посета на бањата, која треба да се дезинфицира пред и по секоја употреба.
Вашето семејство нека ви остава храна и други работи пред вашата врата.

Јадете и пијте

Можеби сте го изгубиле чувството за вкус и мирис, па затоа секоја храна и секој пијалок ви се чини „блуткаво“. Некои ќе развијат благи или тешки стомачни проблеми. Исто така, многу луѓе имаат проблем со губење на апетит кога ќе се разболат од други болести. Но, мора да ја надминете оваа пречка. На крајот на краиштата, нашиот народ не кажува без причина дека здравјето влегува преку уста.

Во вашиот случај, храната е лек и сега не е време да следите каква било диета или да бидете на специјална диета. Ако сте верник, разговарајте со вашиот свештеник за да ве ослободи од обврската за пост. Важно е да внесувате што е можно повеќе важни хранливи материи преку овошје, зеленчук, но исто така и месо и друга храна, а солените супи се задолжителни, поради губењето на електролити преку потење или последици од болки во стомакот.

Исто така, треба да пиете што е можно повеќе течности, без разлика колку чувствувате повраќање. Не е важно дали станува збор за вода, чај или помалку здрав пијалок, како што се газирани пијалоци. Пронајдете го она што ви се допаѓа најдобро и натерајте се да го пиете.

Одморајте се

Многу луѓе, за жал, го игнорираат овој совет, но Ковид-19 е болест која едноставно мора да се прележи и да се преспие. И во најквалитетна смисла на можноста, дури и со оние кои имаат впечаток дека немаат „ништо“. За луѓето кои имаат какви било симптоми како што се кашлица, треска, главоболка, стомачни проблеми, болки во телото, ова е уште поважно.

Едноставно, треба да му дадете шанса на вашето тело целосно да се опорави, така што болеста нема да се влоши или нема да трае на неодредено време. На крајот на краиштата, веројатно сте слушнале дека има пациенти кои се борат со Ковид со месеци откако ќе ги излечат своите примарни симптоми (т.н. „лонг-ковид“ пациенти).

Ако ви е досадно, читајте книги, гледајте филмови, плаќајте за една од услугите за стриминг за еден месец помеѓу две „дремки“, разговарајте со драги луѓе по телефон или преку видео повик … Заборавете на напорните вежби, сериозниот тренинг, грижите за телесната тежина и мускулната маса сега.

Кога болеста ќе започне да се повлекува, а вие повеќе не сте заразни, започнете со кратки и лесни прошетки. За сè друго, ќе има моменти подоцна, кога целосно ќе се опоравите.

Слични содржини