5 изненадувачки негативни здравствени последици од целосното откажување од шеќерот

од Vladimir Zorba

Шеќерот често е првото нешто што го исклучуваме од исхраната кога ќе почнеме да се храниме здраво.

Всушност, постојат добри шеќери, како што се шеќерната трска или оние кои се наоѓаат во овошјето и зеленчукот, кои можат да бидат добри за нашето здравје и изглед.

Кога се консумираат во умерени количини, добрите шеќери можат да ја задоволат гладта за слатки, да ги смират нервите, па дури и да не заштитат од дебелеење.

Bright Side со олеснување известува дека можете да јадете умерено количество шеќер секој ден без чувство на вина.

А што ќе се случи ако еднаш засекогаш се откажете од шеќерот?

Косата ќе ви расте побавно

Иако јадењето премногу рафиниран шеќер не и прави никаква корист на вашата коса, додавањето шеќерна трска во вашата исхрана всушност може да помогне да расте побрзо. Шеќерната трска е природен диуретик и помага во елиминирање на токсините и отстранување на вишокот сол од телото, олеснувајќи ја работата на бубрезите.

Кога вашите бубрези не функционираат правилно, тоа може да предизвика сериозни здравствени компликации, вклучително и губење на косата. Додавањето малку шеќерна трска во секојдневните оброци е лесен и вкусен начин да добиете сјајна и густа коса.

Вашата кожа ќе биде поподложна на оштетување од околината

Иако храната богата со додадени шеќери може да предизвика акни, здравите шеќери се всушност добри за вашата кожа. Шеќерната трска е богата со антиоксиданси кои ја штитат од слободните радикали, предизвикувајќи пигментација и предвремено стареење.

Ако јадете неколку парчиња темно чоколадо, ќе ве однесе и на патот кон сјајна кожа. Биоактивните соединенија во темното чоколадо го подобруваат протокот на крв во кожата и ја прават погуста и хидрирана.

Најверојатно ќе се здебелите

Целосното исфрлање на шеќерот од вашата исхрана звучи како одлична идеја доколку се обидувате да изгубите тежина. Но, лишувањето од слатки може да доведе до уште поостра желба за шеќер, што може да ве натера да се прејадете. Умерениот внес на темно чоколадо може да ви даде чувство на ситост, а шеќерната трска да ги задоволи вашите рецептори за вкус и да го зајакне вашиот метаболизам, со олеснување на губењето килограми.

Ќе наидете на промени во расположението

Да направите драстични промени во вашата исхрана никогаш не е лесно, а целосното елиминирање на шеќерот може да ве направи раздразливи. Истражувањата покажуваат дека јадењето мала количина темно чоколадо на ден може да го намали нивото на стрес и да ве направи помирни и посреќни.

Ќе ви биде тешко да се концентрирате

Се покажа дека темното чоколадо го подобрува протокот на крв во мозокот, а умереното консумирање е здрав и вкусен начин да станете попаметни.

Слични содржини