6 намирници кои нe смеете да ги јадете за вечера

од Vladimir Zorba

Ако се обидувате да се храните поздраво, тогаш постојат одредени намирници што треба да ги избегнувате за вечера. Јадењето одредена храна може да предизвика металоиди, да ве спречи да спиете добро или да ги попречи вашите цели за слабеење. Така, нутриционистите тврдат дека треба да ги избегнувате овие шест намирници, пишува Инсајдер.

Компирите, тестенините и оризот се примери за скробна храна која многу често се јаде за вечера, меѓутоа, нутриционистот Трејси тврди дека овие намирници едноставно се метаболизираат во шеќер и предизвикуваат покачен шеќер во крвта и инсулин. Ова не е добро бидејќи нема да се согорува за енергија, туку ќе се складира како маснотии.

Зачинета храна

Изненадувачки, зачинетата храна не е добра за вечера. Нутриционистката Карен З. Берг изјавила дека таквата храна може да предизвика металоиди, особено ако долго лежите по нивното консумирање.

Едноставни јаглехидрати

Иако јаглехидратите можат да бидат добри за вас, тие обично не се добри за јадење навечер. Нутриционистот Кирон Фостер објасни дека тоа е храна со висок гликемиски индекс, што во основа значи дека брзо се апсорбира во крвотокот. Значи, ако не вежбате и ги користите тие шеќери како извор на гориво, тие ќе се претворат во масти и ќе се складираат во вашето тело, што ќе ја зголеми вашата тежина. Ова вклучува храна како компири, тестенини, пица, колачи, газирани сокови, овошни сокови, леб, сирупи итн.

Мрсна храна

Колку и да е задоволувачка мрсната храна, особено по напорниот ден, треба да одолеете на искушението да ја јадете за вечера. Берг објасни дека овие намирници треба да се ограничат како дел од здравата исхрана, но повеќе во текот на ноќта бидејќи тешко се вари и оставаат трага на вашиот гастроинтестинален тракт.

Алкохол

Нутриционистот Берг вели дека пиењето алкохол може да ве направи гладни и да копнеете за јаглехидрати. За возврат, ова може да доведе до прејадување, што само ќе ја влоши вашата ноќ. Исто така, иако алкохолот може да ви помогне да заспиете, истражувањата покажуваат дека тој значително го намалува севкупниот квалитет на сонот.

Чоколадо

Иако речиси сите сакаат да јадат чоколадо за десерт, Берг тврди дека има кофеин и може да ве спречи да заспиете, пишува Вечерњи лист.

Слични содржини