6 причини зошто треба да пешачите по оброците

од Vladimir Zorba

Една од најдобрите работи што можете да ги направите за сопственото здравје е да одите на прошетка после оброк. Колку и да е примамливо да лежиме на каучот после добар оброк, треба да го правиме токму спротивното – да станеме и да се прошетаме.

Пешачењето е само по себе солиден тип на вежбање, но пешачењето после оброците е уште покорисно за телото бидејќи го забрзува метаболизмот, го подобрува варењето и го намалува чувството на стрес.

Покрај тоа, значително го намалува гликемискиот индекс, го подобрува сонот и ја забрзува циркулацијата.

Прошетката по оброкот, исто така, ќе придонесе да се достигне бројката од 10.000 чекори, што се препорачува да се прави секојдневно. Ова не мора да го доживеете како вистинска вежба, туку како рекреација со правење околу сто чекори во минута, односно одење со брзина меѓу четири и шест километри на час.

Како што се зголемува брзината на одењето, циркулацијата се движи од дигестивниот систем до активните мускули за да ја добијат потребната енергија.

Пред да ги облечете патиките и да почнете да пешачите, дознајте ги сите придобивки од пешачењето после оброк.

1. Го подобрува варењето

По оброкот, протеините, електролитите, водата, витамините, јаглехидратите и другите хранливи материи почнуваат да се разградуваат во телото и да се пренесуваат каде што е потребно. Овој процес може дополнително да се подобри со одење после оброците бидејќи пешачењето игра важна улога во намалувањето на времето на празнење на желудникот со намалување на времето на движење на храната низ гастроинтестиналниот тракт, што резултира со побрзо варење и помалку надуеност после оброците. Ова е особено корисно ако обично станувате поспани после јадење и станувате слаби.

2. Го подобрува нивото на шеќер во крвта

После јадење, храната мора да се разложи на форми на енергија што телото треба да ги користи. Истражувањата покажаа дека само десет минути пешачење по вечерата може да го подобри нивото на гликоза во крвта во споредба со други периоди во текот на денот. Ова за возврат го намалува ризикот од развој на состојби како што се дијабетес тип II или срцеви заболувања. Пешачењето помага и за намалување на осцилациите на гликозата, односно изгледот дека чувствувате наплив на шеќер за време на оброкот, а потоа колабирате после оброк од замор.

3. Го намалува стресот

Одење после оброк може да има смирувачки ефект врз телото, а може да го подобри расположението, фокусот и концентрацијата. Полесно или побрзо пешачење после секој оброк е одличен начин за зголемување на термогенезата на активностите кои не се вежбаат, што значи дека енергијата се троши на сè што правиме, не вклучувајќи го спиењето, јадењето и вежбањето. Покрај тоа, одењето помага во производството на серотонин, невротрансмитер кој промовира добар сон, помага во регулирање на апетитот, го подобрува учењето и меморијата и ги зголемува позитивните чувства.

4. Ја намалува болката во мускулите

Ако чувствувате мускулна болка поради вежбање или некоја друга причина, пешачењето после оброк може да ја ублажи таа болка. Движењето по мускулите и сврзните ткива делува како лубрикант затоа што испраќа хранливи материи до клетките и во исто време го исфрла отпадот, што придонесува за обновување на болните мускули.

5. Ја забрзува циркулацијата

Одење после оброк го стимулира протокот на крв во екстремитетите и органите, а подобрата циркулација благодарение на движењето ќе резултира со поздрав васкуларен систем кој ќе ги транспортира хранливите материи потребни за поефикасно работење на коските, мускулите и органите.

6. Го подобрува сонот

Можеби ќе бидете во искушение да се свиткате и да заспиете по оброкот, но кратка прошетка всушност ќе ви овозможи подобро да спиете. Пешачењето после оброците ќе ви помогне да заспиете побрзо и да имате подлабок сон бидејќи серотонинот е всушност претходник на мелатонинот, хормонот за спиење. Прошетката пред спиење е дефинитивно корисна за подобар сон на долг рок.

Слични содржини