8 хормонални нерамнотежи што го отежнуваат слабеењето

од Vladimir Zorba

Губењето тежина, како што е познато, не значи само диета и вежбање. Каде вашето тело ќе складира вишок килограми не е случајна појава, туку комплексен хормонален процес.

Значи, и хормоните играат голема улога во слабеењето, а доколку сакате да ослабете, важно е да знаете кои хормони, односно хормоналната нерамнотежа, можат да го отежнат патот до посакуваната тежина.

Хронично воспаление

Истражувањата покажуваат дека долгорочните проблеми со воспалението може да предизвикаат зголемување на телесната тежина и дебелина. Хроничното воспаление, исто така, е поврзано со рак, дијабетес, срцеви заболувања и висок крвен притисок.

Д-р Марк Хајман, лиценциран лекар и автор на бестселер на „Њујорк Тајмс“, препорачува антиалергиски протокол во траење од една до четири недели, што може да помогне во решавањето на многу проблеми поврзани со воспаление и зголемување на телесната тежина.

Д-р Хајман повикува на елиминирање на некои видови храна што го иритираат имунолошкиот систем повеќе од другите, што вклучува млечни производи (путер, сирење, млеко и јогурт), глутен (јачмен, овес, ‘рж и пченица), зеленчук од семејството Solanaceae (пиперки, модар патлиџан, компири и домати) и квасец, вклучувајќи ферментирана храна.

Високо ниво на кортизол

Кортизолот е гориво што го движи нашиот систем за борба или бегство (fight-or-flight). Примарниот хормон на стрес, исто така, комуницира со мозокот преку управување со емоциите, како што се чувствата на мотивација. Иако често има лоша репутација, кортизолот е неопходен за многу телесни функции: помага да се намали воспалението, го регулира крвниот притисок и управува со нашиот секојдневен ритам (циклус на спиење и будност). Но, кортизолот исто така го зголемува нивото на шеќер во крвта, а премногу шеќер може да ја зголеми стапката со која нашето тело складира маснотии во клетките, што потоа може да доведе до зголемување на телесната тежина.

Вишок естроген

Одредени форми на естроген влијаат на тоа како телото управува со зголемување на телесната тежина. Кога нивото на естроген е ниско, на пример за време на менструалниот циклус, метаболизмот на телото се забавува, а тоа може да резултира со зголемување на телесната тежина.

Хипотироидизам

Познато е дека нарушувањата на тироидната жлезда се виновници за проблеми со тежината. Хипотироидизам е состојба во која тироидната жлезда не произведува доволно хормони. Кога тоа ќе се случи, метаболизмот е во суштина тежок; способноста на телото да ги претвори маснотиите во енергија се забавува, а шансата за зголемување на телесната тежина драстично се зголемува. Други симптоми на хипотироидизам вклучуваат замор, премногу сон и чувство на вртоглавица.

Низок тестостерон

Тестостеронот е примарен сексуален хормон кај мажите и влијае на согорувањето на маснотиите, мускулната маса и тонот на кожата кај двата пола. Недостатокот на тестостерон може да биде резултат на стресен начин на живот, лоша исхрана и дебелина. Што се однесува до дебелината, се смета дека нискиот тестостерон може да биде и причина и последица. Со други зборови, нискиот тестостерон е потенцијален катализатор за зголемување на телесната тежина.

Лице со низок тестостерон може да се здебели и покрај здравата исхрана и режимот на вежбање. За среќа, со зголемување на нивото на тестостерон, овие несакани ефекти можат успешно да се отстранат.

Вишок на инсулин

Инсулинот е хормон произведен од панкреасот кој ја претвора гликозата во енергија. Правилната рамнотежа на овој хормон е клучна за одржување на нормално ниво на шеќер во крвта. По оброкот, клетките на панкреасот се активираат, ослободувајќи инсулин во крвотокот. Инсулинот потоа им сигнализира на клетките да апсорбираат шеќер и да го користат за енергија. Кога нивото на инсулин е превисоко, телото почесто се чувствува гладно. Поради ова, можеме да се прејадуваме и да ослабиме потешко.

Хормонален дисбаланс во менопауза

За време на менопаузата, постои голема хормонска нерамнотежа, што предизвикува вообичаени симптоми како што се ненадејни промени во расположението, грчеви, топли бранови, замор и ноќно потење. Како и со секој тип на хормонална нерамнотежа, хормоналната нерамнотежа во менопаузата може да доведе до зголемување на телесната тежина. Просечната возраст на која жените влегуваат во менопауза, според клиниката „Мајо“, е 51 година.

Нерамнотежа на серотонин

Нерамнотежата на серотонин во мозокот обично е поврзана со депресија, вознемиреност и други состојби на менталното здравје. Според една студија од 2006 година објавена во списанието „Неурон“, серотонин, невротрансмитер кој го регулира расположението и спиењето, ја спречува желбата дејствувајќи врз рецепторите кои го потиснуваат апетитот, блокирајќи ги другите рецептори кои предизвикуваат желби. Се заклучува дека недостатокот на серотонин во мозокот може да го зголеми апетитот. Постојат докази дека луѓето почесто копнеат по рафинирани јаглехидрати, како што се шеќер и скроб, кога имаат недостаток на серотонин.

Како да се балансираат хормоните?

1. Ограничете ја изложеноста на стрес

Вообичаените стресни фактори кои можат да влијаат на зголемување на телесната тежина вклучуваат проблеми на работа, финансиски тешкотии, токсични односи и ниска самодоверба.

2. Користете методи за прогресивна релаксација

Техниките за активна релаксација вклучуваат се што ве одвлекува од проблемот. Одете на масажа, направете топла бања или вежбајте длабоко дишење.

3. Јадете здраво и вежбајте

Иако исхраната и вежбањето не се единствените пресудни фактори за губење на тежината, правилната исхрана и редовното вежбање помагаат да се одржи здрава телесна тежина и хормонална рамнотежа.

Слични содржини