АА: Обвинителството да не дозволи ниеден од осомничените за пожарот во Тетово да избега

од Nikola Popovski

По оставката на Венко Филипче, се огласија и од опозициската Алијанса на Албанците. За нив, тие коишто пред само 24 часа рекоа дека е време за предизвици, а не за оставки, по објавувањето на првите индиции за трагични грешки во изградбата на модуларната болница во Тетово, даваат оставки.

-Овие задоцнети оставки се обид да се оправда нефункционалната влада која мора да поднесе оставка до последниот, тактика на неодговорни функционери за да ја покријат својата вина, брзање да го амортизираат револтот на граѓаните и игра да избегаат од одговорноста. Во минатото видовме случаи што завршија со оставка и во следниот мандат со повторно назначување на истите функционери во други оддели, но без никаква кривична одговорност. Трагедијата во Тетово го потресе светот, избриша 14 животи и ги изгори срцата на сите нас. Овој случај не смее да остане без правда и без одговорност. Го повикуваме обвинителството да не подлегне во политички игри, да дејствува итно и да не дозволи ниеден од осомничените да избега и да ни се случи „Будимпешта 2, велат од АА.

Претходно се огласија и од нивниот коалициски партнер, ВМРО-ДПМНЕ, од каде изјавија дека оставката на Филипче не е доволна и дека се бара повлекување од функцијата и на премиерот Зоран Заев.

Слични содржини