Алек Болдвин обвинет за убиство, се соочува со казна затвор

од Nikola Popovski

Обвинителката на Ново Мексико во четвртокот го обвини актерот Алек Болдвин за убиство на кинематографката Халин Хачинс за време на снимањето на вестерн-филмот „Rust“.

Окружната обвинителка Мери Кармак-Алтвис објави обвиненија за убиство од небрежност против Болдвин и оружарката од филмот по повеќе од една година истрага за пукањето во октомври 2021 година на филмскиот сет недалеку од Санта Фе.

Помошникот директор Дејвид Холс потпиша спогодба за признавање на обвинението за несовесна употреба на смртоносно оружје, соопштија обвинителите.

„По темелно разгледување на доказите и законите на државата Ново Мексико, утврдив дека има доволно докази за поднесување кривична пријава против Алек Болдвин и остатокот од актерската екипа на „Rust“, рече Кармак-Алтвис.

Според законот на Ново Мексико, убиството од небрежност е кривично дело од четврти степен и се казнува со затвор до 18 месеци и парична казна од 5.000 долари.

Хачинс беше убиена кога од пиштол со кој вежбал Болдвин за време на снимањето во Ново Мексико беше истрелан вистински куршум кој ги погодил неа и режисерот Џоел Соуза, кој преживеа.

Канцеларијата на шерифот се фокусирала на тоа како вистинските куршуми се нашле на филмскиот сет и како огненото оружје било наполнето со нив.

Болдвин ја негираше одговорноста за смртта на камерманката и рече дека никогаш не требало да се дозволат вистински куршуми на филмскиот сет. Болдвин рече дека му било кажано дека пиштолот е „ладен“, термин што значи дека е безбеден за употреба.

Администрацијата за безбедност и здравје при работа во Њу Мексико ја казни компанијата за филмска продукција со максимален можен износ во април за, како што рече, „намерни“ безбедносни пропусти што доведоа до смрт на Хачинс.

Агенцијата откри дека „Rust Move Productions LLC“ знаела дека не се почитуваат безбедносните процедури за огнено оружје и покажала „чиста рамнодушност“ кон опасностите.

Слични содржини