Alfa Romeo најавува почеток на нова ера

од Vladimir Zorba

Свежо од откривањето на специјалната серија Tributo Italiano за моделите Tonale, Giulia и Stelvio, Alfa Romeo објави мистериозен тизер на Фејсбук.

Сликата ги прикажува задните LED светла на Alfa Tonale, со натпис „Почнува нова ера“. Сепак, Италијанците не дадоа други информации, освен: „Останете со тек… Нова ера започнува со Alfa Romeo“.

Оваа „нова ера“ можеби би можела да биде навестување за првото Alfa Romeo EV потврдено за 2024 година. Сепак, задните светла во тизерот очигледно му припаѓаат на теренецот Tonale, а не на помалиот и сè уште неименуван B-SUV кој наскоро ќе дојде со електрични и хибридни опции. Дали ова значи дека Alfa Romeo најавува нова верзија на Tonale?

Шефот на производи на Alfa Romeo, Даниел Тиаго Гузафаме, го смета целосно електричниот Tonale „технички возможен“, иако јасно стави до знаење дека таквата верзија сè уште не е одобрена кога ја даде изјавата минатата година. Отприлика во исто време, извршниот директор на Alfa Romeo, Жан-Филип Импарато, потврди дека веќе работат на Quadrifoglio верзија на Tonale, но додаде дека нема да го одобрат за производство доколку не го добијат „највисокото ниво на перформанси“.

Слични содржини