Алиев: Конечно го решивме проблемот со Нагорно Карабах

од Nikola Popovski

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев во вторникот ѝ се обрати на нацијата и го честиташе ослободувањето на Лачин, кој 28 години беше под контрола на Ерменија.

Тој изјавил дека пред окупацијата на Лачин, повеќе од 50 000 Азербејџанци живееле таму, а сега таа бројка достигна 80 000, и изјави дека нивната главна задача е да обезбедат враќање на луѓето од Лачин и другите провинции во нивната татковина за кратко време.

Потсетувајќи дека Ерменците ги уништија инфраструктурата и зградите во регионот ослободени од окупација, Алиев изјавил дека ќе ги обнови сите населени места.

Тој истакнал дека азербејџанската армија оствари славна победа во 44-дневната војна, пренесува Анадолија.

„Вративме неколку провинции со борба, и тие мораа да вратат неколку провинции. Значи, го решивме проблемот Нагорно-Карабах. Сега веќе го нема. Оние што мислат дека овој проблем продолжува, грешат. Денес, луѓето што живеат во Нагорно Карабах се државјани на Азербејџан. Ќе бидат спасени од мизерија“, изјавил азербејџанскиот претседател.

Лачин, лоциран на границата со Ерменија, стана една од првите цели на ерменските сили во војната во 90-тите, поради стратешкото значење на патот, кој е единствениот пат меѓу Нагорно-Карабах и Ерменија и беше наречен „Коридор на Лачин“ и окупиран 18 Мај 1992 година.

„Нека Французите им го дадат Марсеј на Ерменците“

„Овој коридор ќе биде под контрола на руските трупи. Ерменските сили претходно го контролираа ова место. Во првата верзија на декларацијата, потпишана на 10 ноември, имаше дел за одржување на ова место под контрола на ерменските сили. Јас се спротивставив на тоа. Во првата верзија. беше предложено дека длабочината на коридорот е 30 километри. И јас се спротивставив. Конечно, беше предложено коридорот да биде широк 10 километри. Јас исто така се спротивставив и беше договорено ширината да биде пет километри. Пет километри се доволни за безбедноста и на нас и на Ерменците кои живеат во Нагорно Карабах“, објаснил Алијев.

Како што рече, доколку Нагорно-Карабах добие независност, Ерменија ќе ги врати Келбајар и Лачин, но коридорот Лачин ќе остане во Ерменија, а ширината на коридорот не била одредена.

“Ние го протеравме непријателот од нашата земја и создадовме нова реалност. Секој ќе ја прифати оваа реалност”, рече Алиев.

Тој ги коментирал и одлуките на францускиот Сенат, кој ја повика владата да ја признае независноста на Нагорно Карабах.

“Земјите оддалечени илјадници километри разговараат за ова прашање. Каква врска има францускиот Сенат со нашето прашање? Ако сакаат толку многу, нека им го дадат Марсеј на Ерменците, да формираат држава таму”, рече Алиев.

loading...

Слични содржини