АЛЖИРЕЦ СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД ИГРИТЕ ПОРАДИ ПАЛЕСТИНА: Одбил да се бори со Израелец!

од Nikola Popovski

Алжирскиот џудист Фети Нурин реши да се повлече од Олимписките игри во Токио за да не мора да се соочи со израелски противник!

Во првата борба Нурин мораше да се натпреварува со Суданецот Мохамед Абдалсол, а во следната рунда со Израелецот Тохар Бутбул.

– Работевме напорно за да се пласираме на Олимписките игри, но палестинската ситуација е поголемо од сето тоа – рече Нурин на алжирска телевизија.

Ваква одлука Нурин донесе и на Светското првенство во Токио во 2019 година.

Foto: Profimedia

Слични содржини