Америка ја прошири листата „Не патувај“: 34 земји се веќе обележани како непожелни

од Берта Китинска

Американскиот Стејт департмент најави дека ќе ја прошири препораката „Не патувај“ за околу 80 проценти од земјите ширум светот, што ќе ги предупредува американските граѓани за големиот ризик да патуваат во странство поради пандемијата ковид-19.

Стејт департментот веќе назначи 34 од околу 200 земји како „ниво 4: не патувај“, вклучувајќи ги Кенија, Бразил, Аргентина, Хаити, Мозамбик, Русија и Танзанија.

– Новите препораки значително ќе го зголемат бројот на земји на ниво 4: „не патувајте“, на приближно 80 проценти од земјите ширум светот – се вели во соопштението на Стејт департментот, пренесува Ројтерс.

Достигнувањето до овој процент би значело додавање на скоро 130 земји на списокот на непожелни земји за патување, а Стејт департментот рече дека овој потег не вклучува повторна проценка на моменталната здравствена состојба во некои земји, но повеќе се потпира на постоечките епидемиолошки проценки од Центрите за болести Контрола и превенција.ЦДЦ).

На почетокот на овој месец, ЦДЦ соопшти дека луѓето кои биле целосно вакцинирани против ковид-19 можат да патуваат во САД без многу ризици, но директорката Рошел Валенски сепак ги предупреди Американците да се воздржат од тоа поради големиот број случаи на коронавируси низ целата земја ова особено не се препорачува за невакцинирани лица.

Слични содржини