Apple претстави револуционерен нов производ. Чини 3.499 долари (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba
495 прегледи

ПОСЛЕ седум години развој, конечно беше претставен уредот за проширена реалност на Apple. „Со Vision Pro веќе не сте ограничени од екранот“, изјави Тим Кук претставувајќи ја новината. Системот е многу повеќе фокусиран на проширената реалност отколку на виртуелната реалност. Компанијата ја измисли оваа нова парадигма како „просторно пресметување“.

Уред за зголемена реалност ја спојува виртуелната реалност со реалниот свет. Работи со вашите очи, раце и глас. Apple покажа како уредот работи со апликации, видеа и фотографии, нудејќи огромен екран за целата ваша содржина. Може да се користи и за играње видео игри и гледање 3D филмови.

Тоа е начин за интеракција со корисничкиот интерфејс на компјутерот – нешто што компанијата го нарекува тип на влезен уред сличен на глушец или подлога. Уредот е изненадувачки сличен на претходните протечени рендери.

Хардверот има нова функција наречена EyeSight, која го користи предниот екран за да ги открие вашите очи на другите луѓе во собата. Vision Pro работи безжично со Mac компјутер и со Mac периферни уреди.

Уредот се напојува со чип М2 кој е поврзан со чип R1 за да се создаде двоен процесор. Vision Pro може да прави просторни фотографии и видеа. Може да симулира и темно кино во светла просторија. Боб Ајгер се приклучи на настанот и рече дека можете да одите во „Дизни Ворлд“ преку уредот. Спорт, концерти… низ ВР.

Vision Pro е компатибилен со прилагодени оптички влошки кои магнетски се прикачуваат на леќите, произведени од Zeiss, за оние кои носат очила. Траењето на батеријата е до 2 часа со надворешна батерија или цел ден кога е вклучено, известува 9to5mac.

Екранот користи microLED и вклучува 23 милиони пиксели на два панели. Vision Pro се напојува со visionOS, а уредот создава дигитален аватар кој изгледа човечки и реално. Во однос на апликациите, Microsoft и Zoom се веќе оптимизирани за visionOS. Стотици илјади апликации за iPad и Mac ќе бидат автоматски достапни при стартување.

Vision Pro има и нов биометриски безбедносен метод: Optic ID. Како Touch ID и Face ID, но за вашите очи. Потврдена е цената од 3499 долари (3265,86 евра). На пазарот ќе пристигне на почетокот на следната година.

Слични содржини