Арапска лига: Израел е виновен за ескалацијата на насилството, ОН мора да реагира

од Vladimir Zorba

Генералниот секретар на Арапската лига, Ахмед Абул Гаит го обвини Израел за неодамнешната ескалација на насилството и го повика Советот за безбедност на Обединетите нации да интервенира додека конфликтот продолжува.

„Во последниве недели, ниту еден насилен инцидент не беше инициран од палестинска страна. Немаше ниту еден инцидент во кој Палестинците иницираа провокација или ескалација”, рече Абул-Гајт на виртуелниот состанок на арапските министри за надворешни работи.

Тој го обвини Израел за „непромислена политика“ и ја предупреди меѓународната заедница да престане да ги обвинува Израелците и Палестинците.

„Окупаторите имаат воена моќ и контрола и тие се оние кои предизвикуваат и го поддржуваат насилството“, рече Абул-Геит.

„Она на што бевме сведоци е, јасно и искрено, провокацијата на израелските окупациски сили кои ја нападнаа најсветата исламска локација во текот на најсветиот месец за муслиманите“, рече тој, осврнувајќи се на Рамазан што завршува оваа недела.

Сирените што предупредуваат на воздушниот напад се огласија во Тел Авив во вторникот вечерта и се слушнаа неколку експлозии во центарот на градот. Предупредувањето за ракетен напад уследи откако израелската армија ја уништи кула „Ханади“, наводно станбена зграда, во која се наоѓаа и канцелариите на членовите на Хамас во Појасот Газа. Станарите на зградата биле предупредени пред нападот и им било кажано да ја напуштат зградата, изјавија очевидци.

Портпаролот на Хамас претходно се закани со моќен ракетен напад врз Тел Авив доколку Кулата Ханади биде уништена. Палестинските милитанти испукаа стотици ракети од Појасот Газа кон Израел во вторникот, додека Израел изврши воздушни напади врз појасот Газа.

Ескалацијата меѓу Израелците и Палестинците „мора веднаш да се запре“, рече во изјавата генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш во вторникот, додавајќи дека тој е „сериозно загрижен“ за развојот на ситуацијата.

„Израелските безбедносни сили мора да бидат крајно воздржани и да ја одмерат нивната употреба на сила“, рече шефот на ОН.

„Неселективното истрелување ракети и гранати кон израелските населби е неприфатливо“, рече тој.

Слични содржини