Астронаут на НАСА конечно се врати на Земјата: Собори рекорд што немаше намера да го собори (ФОТО)

од Radmila Tasevska
479 прегледи

Астронаутот на НАСА, Франциско Рубио, конечно се врати на Земјата, чувствувајќи ја гравитацијата на планетата за прв пат по повеќе од една година.

Рубио и двајцата руски колеги, астронаутите Сергеј Прокопјев и Дмитриј Петелин, паднаа со падобран во Казахстан со руската капсула Сојуз МС-23 во средата во 17:17 часот по локално време.

Пристигнувањето на екипажот го означи крајот на неочекувано долгото патување за Рубио, кој требаше да помине само шест месеци на Меѓународната вселенска станица.

Тимошенко, вселенска корпорација Роскосмос преку АП Наместо тоа, тој поминал вкупно 371 ден во вселената.

In this photo released by Roscosmos space corporation, rescue team members help NASA astronaut Frank Rubio to get out the capsule shortly after the landing of the Russian Soyuz MS-23 space capsule about 150 km (90 miles) south-east of the Kazakh town of Zhezkazgan, Kazakhstan, Wednesday, Sept. 27, 2023. The Soyuz capsule carrying NASA astronaut Frank Rubio, Roscosmos cosmonauts Sergey Prokopyev, and Dmitri Petelin, touched down on Wednesday on the steppes of Kazakhstan. (Ivan Timoshenko, Roscosmos space corporation via AP)

Неговото патување било продолжено откако открил истекување на течноста за ладење за време на летот.

Престојот на Рубио постави нов рекорд за најдолг временски период поминат во микрогравитација од американски астронаут. Тој стана и првиот Американец кој помина цела календарска година во орбитата.

Мисијата за соборување на рекорди означи и други важни први за Рубио.

Ова беше негово прво патување во вселената откако беше избран за корпусот на астронаути на НАСА во 2017 година, а на почетокот на мисијата тој стана првиот салвадорски астронаут кој отпатува во синџирот на орбитата на Земјата.

Во неодамнешното интервју за Си-Ен-Ен, Рубио рече дека ако знаел дека неговиот престој на вселенската станица ќе биде двојно подолг од првично планираниот, тој нагласи дека веројатно ќе ја одбиел задачата.

„И тоа е само поради семејните работи што се случија минатата година. И кога би знаел дека ќе морам да ги пропуштам тие многу важни настани, едноставно би морал да кажам: „благодарам, но не благодарам“, рече тој тогаш.

In this photo released by Roscosmos space corporation, NASA astronaut Frank Rubio sits in a chair shortly after the landing of the Russian Soyuz MS-23 space capsule about 150 km (90 miles) south-east of the Kazakh town of Zhezkazgan, Kazakhstan, Wednesday, Sept. 27, 2023. The Soyuz capsule carrying NASA astronaut Frank Rubio, Roscosmos cosmonauts Sergey Prokopyev, and Dmitri Petelin, touched down on Wednesday on the steppes of Kazakhstan. (Ivan Timoshenko, Roscosmos space corporation via AP)

Рубио, кој има четири деца, се очекува да го започне своето патување кон дома од местото за слетување на вселенското летало Сојуз во близина на градот Џезказган, Казахстан.

Тие прво ќе летаат до Караганда, која се наоѓа на околу 530 километри североисточно од Џезказган, пред да се качат на летот за Хјустон.

Севкупно, Рубио и неговите членови на екипажот поминале 253,3 милиони километри, објави НАСА.

Слични содржини