Бајден повикан да го забрани увозот на кинески електрични возила

од Vladimir Zorba

Американскиот претседател Џо Бајден беше повикан од некои сенатори да го забрани увозот на електрични автомобили од кинеско производство во САД.

Претседателот на Комитетот за банкарство во Сенатот, сенаторот Шерод Браун, напиша: „Кинеските електрични возила се егзистенцијална закана за американската автомобилска индустрија“.

Неговите коментари се најсилните досега од кој било американски законодавец по ова прашање, додека други повикаа на високи тарифи за да ги задржат кинеските електрични возила (ЕВ) надвор од земјата.

Во февруари, Белата куќа објави дека САД отвораат истрага за тоа дали кинеските автомобили претставуваат ризик за националната безбедност.

„Не можеме да дозволиме Кина да ја внесе својата измама спонзорирана од владата во американската автомобилска индустрија“, рече сенаторот Браун во видеото на платформата X, порано Твитер.

Сенаторот Браун, демократ од државата Охајо, бара четврти мандат на изборите во ноември.

Белата куќа не одговори веднаш на барањето на Би-Би-Си за коментар.

Во февруари, претседателот Бајден рече дека кинеската политика „може да го преплави нашиот пазар со нивните возила, што претставува ризик за нашата национална безбедност“ и дека „нема да дозволи тоа да се случи додека јас гледам“.

Вашингтон би можел да воведе ограничувања поради загриженоста дека технологијата во автомобилите произведени во Кина би можела да „собира големи количини на чувствителни податоци за нивните возачи и патници“, соопшти Белата куќа.

Предупреди дека автомобилите поврзани на интернет „редовно ги користат своите камери и сензори за да снимаат детални информации за американската инфраструктура; имаат директна интеракција со критичната инфраструктура; и може да се управува или оневозможи од далечина“.

Кина е најголемиот светски производител на автомобили и се натпреварува со Јапонија да биде најголем извозник на возила.

Бројот на кинески автомобили на патиштата во САД, сепак, е исклучително низок поради фактот што последните во моментов наметнуваат тарифи од 27,5% за возилата.

Оваа недела, додека беше на патување во Кина, американската министерка за финансии Џенет Јелен го предупреди Пекинг дека Вашингтон нема да дозволи повторување на „кинескиот шок“ од раните 2000-ти, кога кинескиот увоз ја преплави Америка.

Слични содржини