Балак: Хаверц не е комплетен фудбалер

од Aleksandar Petrovski

Поранешниот играч од средниот ред на Баер Леверкузен, Михаел Балак, ги коментираше гласините околу сегашната sвезда на „аспирините“, Каи Хаврц.

Младиот фудбалер е баран од повеќето европски гиганти и нема да биде изненадување ако се продаде во текот на летото.

Сепак, Балак смета дека талентот сè уште не е комплетен фудбалер и има на што да работи.

– Едно е сигурно – Хаверц не е комплетен фудбалер. Не го велам тоа во негативна смисла затоа што гледам потенцијал за развој. Ова е нормално на негова возраст. Како капитен тој мора да научи да ја презема одговорноста. Неговиот начин на игра секогаш бил многу слободен. Кога ќе ја изгуби топката, има дозвола да престане да работи.Ако замине во голем клуб, сè ќе биде поинаку и таквиот став нема да биде прифатен добро.Тој мора да знаете, дека во моментов има посебен став кон него во Леверкузен. Време е да се запраша: „До кога сакам да продолжам вака? Колку долго ќе ми дава ова задоволство? Дали сум подготвен да го направам следниот чекор и да пробам посериозен предизвик во текот на летото?“, Рече Балак.

Слични содржини