Актуелно
Почетна / Aleksandar Petrovski

Aleksandar Petrovski

СДСМ: Најголемата болка на Мицкоски е што парите завршуваат кај граѓаните

Ништо ново од губитникот Христијан Мицкоски, тој и ВМРО-ДПМНЕ имаат проблем секогаш кога парите од Буџетот завршуваат кај граѓаните, а не во белиот дворец како што беа навикнати цели 11 години. Денеска, како по навика, на едвај презентирани за помош на граѓаните и економијата, Мицкоски скокна да се буни против …

Повеќе

Заев: Владата со мислењето испратено до Општина Центар не бара да се урне проектот Порта Македонија

Владата со мислењето испратено до Општина Центар не бара да се урне проектот Порта Македонија или кој било друг од споменатите објекти, рече премиерот Зоран Заев. -Мислењето дадено од Владата до Општина Центар не укажува дека треба да се руши кој било од споменатите бјекти, туку препораката е дека предметниот …

Повеќе

Швајцарските гласачи го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Швајцарските гласачи на денешниот референдум го отфрлија предлогот на десницата да се прекине со слободното движење на работници меѓу Швајцарија и земјите на ЕУ, јави ДПА. Според првичните калкулации за резултатот од референдумот од страна на институтот „Gfs“, дури 62 проценти од Швајцарците гласале против предлогот поднесен од десничарската Народна …

Повеќе

Милевски: Преку подобри комунални услуги во Пелагонискиот регион се намалуваат трошоците

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска на плоштадот во Ресен го промовираше проектот за унапредување на квалитетот на општинските комунални услуги и зајакнување на општинските функции и надлежности на општините од Пелагонискиот регион. Во Општина Ресен набавено е современо возило за чистење улици, метларка, со што ќе се придонесе …

Повеќе

Санкционирани 101 сообраќаен прекршок во Гостивар

Во засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, кои беа спроведени вчера, во поширокиот гостиварски регион биле изречени 101 мерка. Полициските службеници на ОВР Гостивар на повеќе пунктови извршиле 144 контроли. Според информациите од СВР Тетово, меѓу најбројните прекршоци биле истечен рок на регистрација на возило (28), за непоседување возачка …

Повеќе

Маркоска: Засилена реализација на капитални проекти во Ѓорче Петров

Дури и во време на сериозна пандемија не запира реализацијата на капиталните проекти во Општина Ѓорче Петров. Локалната и централната власт предводени од СДСМ продолжуваат да инвестираат во проекти важни за граѓаните на Ѓорче Петров, изјави на денешната прес конференција Даниела Маркоска, пратеничка на СДСМ. По цели 60 години, основното …

Повеќе

МПС: Будно ги следиме сите постапки во кои се вклучени полициските службеници

Македонскиот полициски синдикат како единствен репрезентативен синдикат за вработените во Министерството за внатрешни работи на Република Македонија,во врска со настаните кои се случија изминатите неколку денови во кои беа инволвирани полициски службеници, ГО ИНФОРМИРА СВОЕТО ЧЛЕНСТВО А И ЦЕЛОКУПНАТА ЈАВНОСТ ВО НАШАТА ЗЕМЈА за активностите кои како Синдикат ги превземавме …

Повеќе

Кампања на Општина Карпош по социјалните мрежи за воспитно-образовниот процес

Општина Карпош, од утре ќе почне со информативна кампања по социјалните мрежи, пред самиот почеток на новата учебна година. Од општинската прес-служба информираат дека станува збор за кратки разговори со лица кои се директно вклучени во воспитно – образовниот процес: ученик, наставник и родител. Отааму посочуваат дека тие ќе ги …

Повеќе

Филипче: За пациентките со карцином на дојка има и прволиниска и второлиниска терапија

Овој ден е посветен и на превентивата, но и на тие кои се борат се уште со болеста и секако да се потсетиме на тие кои за жал ја изгубиле оваа битка, истакна Елизабета Ѓоргиевска, професор на Стоматолошкиот факултет и сопруга на претседателот Стево Пендаровски на настанот, што по повод …

Повеќе

Судир во Нагорно-Карабах: Ерменија објави снимки од срушени хеликоптери, мобилизира 10.000 војници (ВИДЕО)

Конфликтот меѓу Ерменија и Азербејџан избувна повторно утрово во спорниот регион Нагорно-Карабах, а ерменското Министерство за одбрана соопшти дека се соборени два азербејџански хеликоптери. Портпаролот на Министерството Шушан Степанјан изјави дека ерменските сили погодиле три азербејџански тенкови. Нагорно Карабах е етничка ерменска енклава во Азербејџан, која е надвор од контролата …

Повеќе