Актуелно
Почетна / Спорт / Барселона го помина Реал во рангирањето на клубови со најголеми приходи

Барселона го помина Реал во рангирањето на клубови со најголеми приходи

Барселона се најде на врвот на рангирањето на европските фудбалски клубови со најголеми приходи, според веб-страницата на меѓународната консултантска компанија „Делоит“.

За време на сезоната 2018/19 година, актуелните шампиони на Шпанија заработија 840,8 милиони евра, што важи за рекорд за европските клубови. Пред ова, ниту еден клуб во Европа не ја надмина границата од 800 милиони.

Годишниот приход на Реал Мадрид беше 757,3 милиони. На третото место е Манчестер јунајтед со 711,5 милиони.

Топ 10 клубови со најголеми приходи според „Делоит“:

1. Барселона (Шпанија) – 840,8 милиони евра
2. Реал Мадрид (Шпанија) – 757.3
3. Манчестер јунајтед (Англија) – 711,5
4. Баерн Минхен (Германија) – 660.1
5. Пари Сен-Жермен (Франција) – 635.9
6. Манчестер сити (Англија) – 610,6
7. Ливерпул (Англија) – 604,7
8. Тотенхем (Англија) – 521.1
9. Челзи (Англија) – 513.1
10. Јувентус (Италија) – 459,7

loading...