Бегај со порака до косовските власти и лидери: Решение преку дијалог

од Destan Jonuzi

Албанскиот претседател Бајрам Бегај апелираше до косовските власти и лидери да ја задржат смиреноста и да го продолжат дијалогот.

-Мојата порака до косовските лидери е да ја задржат смиреноста, да го продолжат дијалогот, бидејќи само преку дијалог може да се постигне решение на проблемите, порачува Бегај.

Исто така оценува дека севкупната глобална безбедносна ситуација е под закана.

-Како што знаете, рускиот неиспровоциран и неоправдан напад на Украина ја дезориентираше целата безбедносна ситуација во регионот на Западен Балкан, што ценам дека е мирна, но многу кревка ситуација и во секое време може да има тензии, нагласува Бегај.

Додава дека како Албанци, како народ, треба да ја одржат смиреноста.

-Ние како Албанци, како народ, мораме да ја задржиме смиреноста, не смееме да станеме плен на провокации, да гарантираме дека сме граѓански луѓе, не сакаме војна, но сакаме мир и мора да придонесеме што е можно повеќе за решавање на проблемите само преку дијалог, порача Бегај.

Претходно во телефонски разговор со неговата косовска колешка Вјоса Османи изразил загриженост околу тензичната ситуација во северниот дел на Косово.

Во исто време го ” охрабрил продолжувањето на дијалогот меѓу страните, имајќи го предвид зачувувањето на мирот и стабилноста, како и територијалниот интегритет на Косово гарантиран од НАТО“.

Слични содржини