Белата куќа: Бајден не бил информиран за рацијата во домот на Трамп

од Stefanija Kuzmanovska

Американскиот претседател Џозеф Бајден не бил однапред информиран за рацијата во домот на поранешниот претседател Доналд Трамп на Флорида, соопшти денеска Белата куќа, нагласувајќи дека министерството за правда спроведува независна истрага.

„Претседателот не бил информиран, не бил свесен за тоа, ниту пак некој од Белата куќа знаел за тоа“, изјави портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер за новинарите, пренесе „Ројтерс“.

Поранешниот американски претседател Трамп денеска изјави дека агенти на ФБИ извршиле рација во неговиот имот во Мар-а-Лаго на Флорида.

Слични содржини