Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Трамп: Да не сум претседател би тужел, а можеби и ќе тужам

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека треба да бидат отфрлени сите случаи кои произлегле од „измамничката истрага“ на специјалниот обвинител Роберт Малер за руското мешање во претседателските избори во 2016 година. Тој навести дека поради истрагата би можел да покрене судска постапка. – Се што е поврзано со оваа измамничка …

Повеќе

Трамп бара од Сенатот да не усвојува резолуција за Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го предупреди Сенатот да не усвојува резолуција со која би се ограничила неговата способност да води војна против Иран. „За безбедноста на нашата земја многу е важно Сенатот на САД да не гласа за резолуција за воени овластувања за Иран“, напиша Трамп на Твитер. „Со …

Повеќе

Трамп со критики до обвинителите кои бараат висока казна затвор за неговиот пријател Стоун

Доналд Трамп ја критикуваше одлуката на американските обвинители да побараат до девет години затвор за Роџер Стоун, поранешен советник на претседателот во изборната кампања од 2016 година. Стоун се товари за кривични дела поврзани со изборите во САД. – Ужасна и не фер ситуација. Вистинскииот криминал е кај другата страна, …

Повеќе

Трамп го отпушти и обвини потполковникот Видман, сведок во истрагата за негов импичмент

Потполковникот Александар Видман од американскиот Совет за национална безбедност, еден од клучните сведоци во истрагата против претседателот Доналд Трамп што беше водена во Претставничкиот дом на Конгресот, вчера беше отпушен од работа во Белата куќа и обвинет. Обезбедувањето на Белата куќа го испратило од зградата, а неговиот адвокат Дејвид Пресман …

Повеќе

Американците поделени за Трамп и во анкетите – 43 отсто ја подддржуваат одлуката на Сенатот, 41 против

Американците се речиси подеднакво поделени, главно на партиска основа, околу ослободителната пресуда на американскиот Сенат за претседателот Доналд Трамп, иако малку повеќе испитаници мислат дека веројатно тој направил нешто погрешно. Националното истражување на јавното мнение покажа дека 43 отсто од Американците ја поддржуваат одлуката на Сенатот, што е под водство …

Повеќе

Трамп со осуди и лутина за импичментот, а пофалби за симнатата вина

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска од Белата куќа во негов познат манир на говор од позиција на „посилниот“ истакна дека е целосно ослободен од вина, ги пофали поддржувачите, а поради импичментот се нафрли на ривалите, јави дописникот на МИА од Вашингтон. Адам Шиф и Ненси Пелоси, најистакнатите демократски претставници …

Повеќе

Си и Трамп: Кина е способна да ја спречи епидемијата на коронавирусот

 Кинескиот претседател Си Џинпинг во телефонски разговор со американскиот претседател Доналд Трамп рече дека Кина „во целост е способна“ да ја спречи епидемијата на коронавирусот. Како што пренесуваат кинеските медиуми, Трамп од своја страна „изрази уверување“ во способноста на Кина да се соочи со предизвикот од епидемијата на коронавирусот, изјави …

Повеќе

Сенатот пресуди: Трамп останува претседател на САД

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска, на клучното гласање во Сенатот на САД во рамките на судската постапка за негово отповикување, беше ослободен по двете обвиненија покренати против него. Со тоа, заврши процедурата за отповикување на претседателот Доналд Трамп, четврти во американската историја. Како и што се очекуваше, резултат од денешното …

Повеќе

Галуп: Рекордна популарност на Трамп од 49 отсто

Поддршката за американскиот претседател Доналд Трамп достигна рекордни 49 проценти, најмногу откако тој ја презеде функцијата во 2017 година, објави Галуп. Од друга страна, анкетата на Галуп покажа дека околу 50 проценти од регистрираните гласачи не ги одобруваат постапките на Трамп, а само еден процент немаат мислење. Претседателот на САД …

Повеќе

Трамп: САД треба да се првата држава која своето знаме ќе го постави на Марс

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа во својот трет годишен говор до нацијата го повика Конгресот целосно да ја финансира американската вселенска програма „Артемида”, пренесоа светските агенции. Трамп го повика Конгресот да ја финансира оваа програма за САД да станат првата земја во светот која ќе испрати жена астронаут на површината …

Повеќе