Берлускони повторно е во болница поради последиците од Ковид

од Vladimir Zorba

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони повторно заврши во болница поради последиците од Ковид-19, едвај десет дена откако беше пуштен од болницата.

84-годишниот Берлускони бил примен во болницата Сан Рафаеле во Милано ноќта меѓу понеделникот и вторникот, потврдија извори од неговата партија.

Тој беше ослободен од истата болница на 1 мај по три недели лекување, санирајќи ги последиците од долгиот Ковид, што го доби уште во септември минатата година. Потоа се здоби со тешка инфекција на белите дробови предизвикана од нов коронавирус.

Берлускони беше подложен на операција на срцето во 2016 година, а последните месеци беше хоспитализиран во неколку наврати од различни причини, од несвестица до проблеми со срцева аритмија.

Слични содржини