„Бев едвај петтиот избор за улогата на Дел Бој“

од Vladimir Zorba

„Првиот пат кога го запознав Дел Бој, имав 40 години“, ја започнува приказната во своите мемоари актерот Дејвид Џејсон, sвездата на легендарната серија „Only Fools and Horses“.

„Сид Латерби, продуцентот на шоуто на кое работевме заедно, ми донесе дебело плико и ме праша дали сум подготвен да ја прочитам неговата содржина“, продолжи Џејсон, пренесува Дејли меил.

„Штом го видов сценариото, веднаш има добро чувство“, додаде тој.

Тој вели дека во сценариото особено го привлекувала врската помеѓу Дел Бој и неговиот помлад брат, Родни Тротер.

Дејвид Џејсон откри и дека бил едвај петти избор за улогата на Дел Бој.

„Јас не бев првиот избор за улогата. Првично и беше понуден на Ена Рајтел, одличен комичар и гласна актерка. По неговото одбивање, Џим Бродбент ја доби истата понуда, потоа Робин Недвел, потоа Били Мареј, но тие исто така ја одбија поради претходно договорените обврски“, рече актерот.

Тој посочува дека можел да биде навреден поради тоа, како и дека многу актери на негово место веројатно ќе дадат негативен одговор на понудата.

„Но, тогаш имав 40 години и веќе бев зрел. Мојот став беше да ги разберам причините зошто не ме контактираа прв“, објасни Џејсон.

loading...

Слични содржини