Безос даде 100 милиони долари на готвач и контроверзен новинар

од Stefanija Kuzmanovska

Милијардерот Џеф Безос во вторникот објави дека ќе издвои огромна сума пари за две лица: контроверзниот водител на Си-Ен-Ен Вен Џонс и славниот готвач Хозе Андрес. Тие ќе добијат 100 милиони долари кои потоа ќе ги донираат во добротворни цели.

На конференцијата што се одржа по неговото патување во вселената, Безос го претстави својот нов проект – „Наградата за храброст и учтивост“. Оваа награда, вели тој, ќе им биде доделена на оние кои „храбро бараат решенија и секогаш тоа го прават на цивилизиран начин“. Победниците добиваат 100 милиони долари, кои потоа ги донираат во добротворни организации или непрофитни организации по сопствен избор.

Тој им се заблагодари на сите вработени во Амазон, како и на оние кои ги користат неговите услуги, бидејќи „тие платиле за сето ова“.

„Ви благодарам од се срце“, рече Безос, а некои веднаш го нападнаа на Твитер барајќи враќање на средствата.

Џонс беше особено контроверзна фигура. Левичарскиот коментатор на Си-Ен-Ен еднаш се нарече „комунист“ и претходно го критикуваше доаѓањето на Трамп на власт.

„Понекогаш соништата се остваруваат“, рече Џонс обраќајќи им се на собраните, пренесе „Фокс бизнис“.

Тој додаде дека „ако оваа мала група на луѓе може да направи чуда во вселената, поголема група на луѓе може да прават чуда долу на неа, и тие ќе го сторат тоа“.

„Знам дека Ван Џонс ќе направи нешто неверојатно со тие 100 милиони долари“, рече Безос.

„Не знам што уште, тој уште не знае што, но тоа е во негови раце“.

Друг добитник на наградата беше познатиот готвач Хозе Андрес, кој ја основаше „World Central Kitchen“, непрофитна организација што обезбедува храна за жртвите на природни катастрофи. Андрес се појави на насловните страници во 2020 година поради иницијатива на неговата добротворна организација, која хранеше гладни луѓе кои имаа потреба на повеќе места во САД додека беснееше пандемија.

„Чинија храна е чинија надеж“, рече Андрес во својот поздравен говор, изразувајќи благодарност до Безос.

„Тоа е најбрзиот начин за обнова на животите и заедниците, и само оваа награда не може да го нахрани светот сама“.

Слични содржини