Безос, Маск и Сорос затајувале данок?

од Nikola Popovski

Во екот на меѓународната дебата за зголемување на даноците за мултинационални компании, анализата на независната организација за истражувачко новинарство „Пропублика“ во вторникот потврди дека неколку американски милијардери успеале целосно да го затајат данокот на доход за неколку години.

Според анализата на таа организација со седиште во Њујорк, која на својата веб-страница тврди дека сака да ја „осуди злоупотребата на моќ и издавањето на довербата на јавноста“, шефот на „Амазон“ Џеф Безос не плаќал федерални даноци во 2007 и 2011 година , а Елон Маск, првиот човек на „Тесла“, избегнал данок во 2018 година.

Безос и Маск се меѓу трите најбогати луѓе во светот.

Извршниот директор Мајкл Блумберг, бизнисменот Карл Ајкан и филантропот Џорџ Сорос исто така успеале да не плаќаат федерални даноци неколку години, се вели во написот.

За да излезе со овие откритија, организацијата тврди дека добила илјадници даночни пријави од богати Американци во текот на повеќе од петнаесет години.

„Накратко: тие ги уништуваат темелите на американскиот даночен мит: дека секој го плаќа својот дел и дека најбогатите плаќаат најмногу“, пишуваат авторите на текстот.

„ProPublica“ тврди, на пример, дека Безос побарал и успеал да добие даночен кредит од 4.000 долари за неговите деца во 2011 година, година во која тој ги наведува загубите што ги надминуваат годишните приходи во даночната пријава.

Сепак, во април годинава Безос го поддржа зголемувањето на данокот што го сака американскиот претседател Џозеф Бајден со цел да го финансира неговиот план за инвестиции во застарена инфраструктура во САД.

„Најбогатите луѓе во САД, кои остварија огромни профити за време на пандемијата, не го платија својот удел“, рекол Рон Вајден, претседател на Комитетот за финансии на американскиот Конгрес во Сенатот, најавувајќи „предлог“ за таа цел.

Одговарајќи на написот „ProPublica“, портпаролот на Сорос ги наведе загубите при инвестирање во 2016-2018 година. години за да се оправда неплаќањето на федералниот данок. Блумберг и Ајкан рекоа дека „ги платиле даноците што требале да ги платат“, а останатите споменати не одговориле на прашањата на АФП.

„ProPublica“ ја пресмета својата „вистинска даночна стапка“ што ја плаќал секој милијардер. Резултатот од таа пресметка е дека, на пример, Ворен Бафет, додека неговото богатство растело експлозивно благодарение на растот на цените на акциите помеѓу 2014 и 2018 година, дал само 0,10 проценти од вкупната добивка за даноци.

Слични содржини