Биткоин со пад од 8.000 долари за 15 минути

од Nikola Popovski

Одлуката на Тесла да сврти 1,5 милијарди долари од своите готовински залихи во Биткоин ја „истрела“ најстарата и најголема криптовалута нагоре за 20%, а за време на викендот достигна над 58.000 американски долари. После твитот на Маск дека „биткоинот и етериумот му се чинат скапи“, токените нагло паднаа, пишува „Блумберг“.

Биткоинот избриша над 16% и падна на нешто повеќе од 47.000 долари по твитот. За само 15 минути, криптовалутата изгуби 8.000 долари од вредност, а потоа започна да ги враќа загубите.

Се смета дека волатилноста за викендот е дело на малите трговци кои купуваат и продаваат од своите телефони. Затоа, можно е падот во понеделникот да доаѓа од институционални инвеститори кои тргуваат во текот на работниот ден.

Претходно денес, JPMorgan Chase & Co. предупреди на намалување на ликвидноста на биткоин и посочи дека е пониска од таа на индексот S&P 500 и златото, така што „дури и малите парични текови можат да имаат значително влијание врз цената“.

loading...

Слични содржини