BMW го претстави M3 Touring (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

BMW официјално ја претстави караван верзијата на M3, традиционално наречена Touring. Попрактичната верзија на M3 нема да биде достапна на два од најважните пазари на BMW – Кина и Северна Америка.

M3 Touring е достапен само во верзијата Competition, што значи 503 коњски сили, што доаѓа од добро познатиот 3-литарски линиски 6-цилиндричен бензински мотор со две турбини. Дел од стандардната опрема е и системот за погон на четири тркала xDrive, кој работи со 8-брзинскиот M Steptronic менувач. Забрзувањето на караванот од 0 до 100 км/ч трае 3,6 секунди. Неговата максимална брзина е 250 км/ч и е електронски ограничена. Меѓутоа, ако го нарачате пакетот M Driver, максималната брзина скока на 280 км/ч.

Како и секој караван, M3 Touring нуди многу багажен простор – со преклопени задни седишта, волуменот на багажникот се зголемува на 1.500 литри. Но, има сериозни разлики со стандардниот караван од 3-та серија, покрај моќноста и брзината. Поради новата задна оска, M3 Touring е подолг и поширок – 8,4 и 7,6 сантиметри, соодветно. Промена има и во внатрешноста – дисплејот, кој ја заменува контролната табла и екранот на инфозабавниот систем се комбинирани во едно.

Што се однесува до другите карактеристики на автомобилот, тие се како седанот М3. Стандардните тркала се 19 инчи напред и 20 назад. Суспензијата е подесена за да обезбеди побрза забава и доволно удобно дневно возење. И покрај зголемената тежина на караванот, BMW тврди дека распределбата на тежината помеѓу предната и задната оска останува речиси 50:50.

Дилерите на BMW ќе почнат да примаат нарачки за M3 Touring во септември, а првите испораки во Германија и Велика Британија ќе бидат во декември. Автомобилот потоа ќе се појави на другите европски и азиски пазари, како и во Австралија.

Цената на караван верзијата на М3 започнува од 97.800 евра.

Слични содржини