Болсонаро призна дека понекогаш плаче во бањата: Мојата сопруга не го знае тоа

од Nikola Popovski

Бразилскиот претседател и конзервативец Жаир Болсонаро, чија популарност најмногу опаѓа откако ја презеде функцијата, призна дека плаче во бањата кога донесува тешки одлуки, пишува Ел Мундо.

Имено, на конференција пред евангелистичката заедница, Болсонаро откри дека, иако неговата сопруга никогаш не го видела во таква состојба, тој понекогаш плачел во бањата.

„Таа мисли дека сум најмажествениот од сите мажи и делумно е во право “, рече Болсонаро и продолжи:„ Ова не е како кога бев пратеник. Ако донесам лоша одлука сега, многу луѓе ќе страдаат “, пренесува Јутарњи лист.

Болсонаро е популистички политичар со многу десничарски, често екстремни ставови. Тој беше избран за претседател во 2018 година со 55% од гласовите. Тие се противи на абортусот, секуларната држава и истополовите бракови. Познат е по контроверзните коментари за жените и хомосексуалците кои честопати се осудувани од бразилската јавност.

Во говорот во Рио де Жанеиро во 2017 година, тој изјави дека има пет деца: четири сина и една ќерка, што дошле како последица на „момент на слабост“, пренесува Асошиејтед прес.

Поддршката за неговата влада се намали на 22 проценти, а анкетите предвидуваат негов пораз на претседателските избори во 2022 година.

Слични содржини