Братот на Сендс: „Се помирив со фактот дека го нема и ќе морам да се помирам со тоа“

од Vladimir Zorba

Братот на британскиот актер Џулијан Сендс, кој исчезна на планинарење во Калифорнија, вели дека се помирил со фактот дека „го нема“.

65-годишниот актер беше пријавен за исчезнат во петокот, на 13 јануари, а по него се трагаше во планините Сан Габриел во Јужна Калифорнија.

Братот на актерот Ник, кој живее во Гаргрејв, Северен Јоркшир, рече дека тој веќе се „поздравил“.

Калифорниските власти не успеаја да го лоцираат исчезнатиот Британец поради опасност од лавина.

Полицијата соопшти дека спасувачките екипи биле извлечени од планината минатиот викенд поради опасност од лавина, но потрагата продолжила со дрон и хеликоптер.

„Се помирив со фактот дека тој го нема и ќе морам да се помирам со тоа“, изјави Ник Сендс.

Финансискиот советник рече дека е подобро за него така, отколку да размислува за неговиот брат кој лежи повреден на планината.

Но, тој јасно стави до знаење дека трите деца и сопругата на неговиот брат се уште се надеваат дека тој ќе биде пронајден.

„Сите се уште се надеваме, претпоставувам, но во мојата глава се вртат мислите дека тој го нема и дека веќе сум се збогувал со него“.

Поради непристапниот терен, актерот сè уште не е пронајден, ниту пак се откриени траги за да се утврди неговата локација, велат од Одделот на шерифот на округот Сан Бернардино.

„Потрагата ќе продолжи, ако дозволат временските и копнените услови“, додаваат тие.

Сендс е познат по неговите улоги во популарни филмови и телевизиски драми, како што се Соба со поглед, 24 и Смолвил.

Од 2020 година, Џулијан Сендс живее во Северен Холивуд, Лос Анџелес со неговата сопруга, писателката Евгенија Читковиќ, со која има две деца.

Тој претходно беше оженет со Сара Сендс, поранешна уредничка на програмата „Today“ на BBC Radio 4, со која има син.

Џулијан е еден од петте браќа Сендс.

Актерот претходно зборуваше за големата љубов кон планините и планинарењето.

Слични содржини