Бразилската варијанта на вирусот мутира, може да стане уште поопасна?

од Stefanija Kuzmanovska

Бразилската варијанта на коронавирусот П1, одговорна за смртоносниот пораст на бројот на случаи со ковид-19 во таа латиноамериканска земја, мутира на начин што ќе му овозможи полесно да избегне антитела, покажа бразилска научна студија.

Истражување за варијантата која циркулира во Бразил, спроведена од Институтот за јавно здравје „Фиокурз“, открила мутации во областа на спајкот на вирусот, кој се користи за влегување и заразување на човечки клетки.

Овие мутации, предупредуваат бразилските научници, може да го направат вирусот поотпорен на вакцини насочени кон спајк протеинот – со потенцијални сериозни последици за ширењето на болеста во најнаселената нација во Латинска Америка.

„Ние веруваме дека ова е уште еден механизам за криење кој го создава вирусот за да избегне одговор на антителата“, рече Фелипе Навека, еден од авторите на студијата од „Фиокурз“ во градот Амазон Манаус, каде се верува дека започнала верзијата П1.

Навека рече дека промените се чини дека се слични на мутациите забележани во уште поагресивната јужноафриканска варијанта, против која, како што покажаа некои студии, некои вакцини значително ја намалиле ефикасноста.

„Ова е особено загрижувачко затоа што вирусот продолжува да ја забрзува својата еволуција“, додаде тој.

Истражувањата покажаа дека варијантата П1 е дури 2,5 пати позаразна од оригиналниот коронавирус и поотпорна на антитела.

Слични содржини