Британската амбасада: Не е точна руската верзија на настаните со разурнувачот

од Nikola Popovski

Британската амбасада во Москва зборуваше за состојбата со разурнувачот „Дефендер“ во Црното Море, наведувајќи дека описот на настанот даден од руска страна не е точен.

На својот канал на Телеграм, британската амбасада наведува дека врз британскиот разурнувач не било пукано.

„Бродот на Кралската морнарица реализираше мирен премин низ територијалните води на Украина во согласност со меѓународното право. Описот на тие настани дадени од руска страна не е точен “, се вели во соопштението од амбасадата.

Бродот „Дефанзивец“ на британската морнарица, движејќи се по северозападниот дел на Црното Море, ја наруши државната граница на Русија и влезе на територијалното море во областа на Кејп Фиолент оддалечено три километри.

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа три предупредувачки истрели за да спречат британскиот разорувач да ја наруши руската државна граница. Според Министерството за одбрана на Русија, британскиот разорувач претходно добил предупредување дека ќе биде користено оружје доколку ги наруши границите на Руската Федерација. Сепак, воениот брод не одговорил на тоа предупредување.

Слични содржини