Британскиот нафтен гигант БП го напушта Роснефт и заминува од Русија

од Vladimir Zorba

БРИТАНСКИОТ нафтен и гасен гигант БП објави дека поради рускиот напад на Украина ја напушта сопственичката структура на руската нафтена компанија Роснефт, со што го прекинува партнерството старо неколку децении.

„Длабоко сум шокиран и тажен од ситуацијата во Украина и сочувствувам со сите оние кои страдаат. Ова не поттикна темелно да ја преиспитаме позицијата на БП во Роснефт“, рече извршниот директор Бернард Луни.

„Роснефт“ сочинува околу половина од резервите на нафта и гас на БП и една третина од производството, а повлекувањето од уделот од 19,75 отсто ќе ја чини британската компанија до 25 милијарди долари, велат тие.

По напуштањето на сопственичката структура на Роснефт, БП ќе регистрира безготовински трошок од 11 милијарди долари во странска валута, а најавија и дополнителен безготовински надомест во износ од 14 милијарди долари. „Роснефт“ повеќе нема да биде вклучен во билансот на состојба.

Компанијата доби приход од Роснефт во форма на дивиденди, кои во 2021 година изнесуваа околу 640 милиони долари, што одговара на приближно три проценти од вкупниот готовински тек од работењето.

Компанијата моментално има околу 200 вработени во Русија, главно домашни работници, изјави портпаролот на БП.

Роснефт за одлуката на БП го обвини „невидениот политички притисок“, пренесоа руските новински агенции, наведувајќи дека 30-годишната успешна соработка е уништена.

Ненадејното излегување од сопственичката структура на Роснефт е драматичен потег на БП, која има најголема странска инвестиција во Русија и ќе го зголеми притисокот врз другите западни компании во земјата, вклучително и француската ТоталЕнерџис и британската Шел.

Британскиот министер за претпријатија, енергетика и индустриска стратегија, Кваси Квартенг во петокот изрази „загриженост“ за бизнисот на БП во Роснефт, а денеска изрази задоволство од нивната одлука да се повлечат.

„Неиспровоцираната руска инвазија на Украина мора да биде повик за будење за британските компании со комерцијални интереси во Русија на Путин“, напиша Квартенг на Твитер.

Слични содржини