Британците тврдат: Русите ни ја украдоа формулата за АстраЗенека за да може Путин да ја развие својата вакцина

од Nikola Popovski

Британските медиуми ја обвинија Русија дека користела шпион за да ја украде формулата за вакцината против коронавирус на АстраЗенека, за Владимир Путин да ја направи својата вакцина Спутник V и да биде првиот што ќе произведе ефективна вакцина против Ковид-19.

Безбедносни извори цитирани од Дејли Мејл тврдат дека московскиот „крт“ успеал да го украде тајниот дизајн на вакцината – иако не е познато дали документот бил во лабораторијата во Оксфорд или фабриката на АстраЗенека, или шише вакцина и ги прошверцувал за понатамошна анализа.

Министерот за внатрешни работи, Демијан Хиндс, не сакаше да ги коментира извештаите на медиумите.

„Фер е да се претпостави дека има некои странски земји кои постојано се обидуваат да ги добијат чувствителните податоци, вклучително и комерцијални и научни тајни и интелектуална сопственост“, рече тој.

Шпиони на МИ5 претходно изјавија дека руски хакери постојано се обидувале да извршат хакерски напади врз Оксфорд од март 2020 година. Некаде во тоа време, британските научници објавија дека Оксфорд и АстраЗенека започнале да работат на вакцина против корона, пишува „Дејли Мејл“.

Во април минатата година, Оксфорд и АстраЗенека објавија дека ги започнуваат првите тестови на луѓе. Еден месец подоцна, Москва објави дека тие развиле сопствена вакцина, а во август, Путин им рече на Русите во ТВ -обраќање дека нивната земја победила во трката за вакцини и ја произвела првата вакцина против Ковид-19.

Подоцна, според британскиот таблоид, традиционално нетолерантен кон Русите, се покажало дека Спутник V функционира на ист начин како и британската вакцина. Ова се вирусни векторски вакцини, што значи дека користат друг заспан вирус за да извлечат имунолошки агенс што потоа го уништува коронавирусот.

Редоследот на настаните покажува дека Москва успеала да ја заземе формулата за време на првите тестови на луѓе.

Прашањето е кој би можел да биде „кртот“, како и дали се фатени.

Таблоидот „Сан“ пренесува дека на британските министри им било кажано дека има докази дека шпиони што работеле за Кремlin украле нацрт -вакцина против коронавирус од мултинационална фармацевтска компанија со цел да направат сопствена вакцина.

Торјаваб Боб Сејли, експерт за руска политика, вели: „Мислам дека треба сериозно да се справиме со руските и кинеските шпиони. Без разлика дали се работи за крадење формулата за АстраЗенека или уценување на енергетски агенти, време е сериозно да се справиме со нив“.

Конзервативецот Ендрју Бридген додава: „Знаеме дека Британија ги има најдобрите научници и истражувачки центри, но Русија веројатно ги има најдобрите шпиони“.

Рускaтa Спутник V беше подложна на две клинички испитувања во Моксва, а резултатите беа објавени во престижниот магазин Лансет, во кој се наведува дека руската вакцина е безбедна и ефикасна. Од друга страна, западните научници веруваат дека бројот на тестирани бил премногу мал за да се каже со сигурност дека вакцината е безбедна.

Путин беше вакциниран со Спутник V и ги повика Русите да го следат неговиот пример и да се вакцинираат.

Слични содржини