Бројот на жртвите од ураганот Агата се зголеми на 11

од Stefanija Kuzmanovska

Бројот на загинати во ураганот Агата, кој го погоди Мексико, денеска се искачи на 11, додека 20 лица се уште се водат како исчезнати, изјави гувернерот на сојузната држава Оахака на југот на земјата, Алехандро Мурат.

Тој рече дека реките во таа област се излеале од коритата и ги поплавиле нивните домови, а многу жртви биле затрупани под кал и камења, пренесува АП.

Агата е најсилниот ураган некогаш регистриран што го погоди источниот дел на Пацификот во мај.

Слични содржини