Цените на нафтата останаа под 77 долари

од Vladimir Zorba

ЦЕНИТЕ на нафтата останаа на меѓународните пазари под нивото од 77 долари, попречени од стравувањата дека слабеењето на економијата во САД, Европа и Кина ќе ја ограничи побарувачката.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше за 41 цент повисока од вчерашното затворање на пазарот и изнесуваше 76,56 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по 36 центи поскап, по 71,82 долари.

Трговците се фокусираат на економијата во контекст на прогнозите дека американската централна банка следната недела ќе ги зголеми каматните стапки за половина процентен поен за да ја спречи инфлацијата. Повисоките трошоци за задолжување би ја забавиле економската активност, што би значело послаба побарувачка за нафта.

И Европската централна банка (ESB) ќе го следи примерот на ФЕД, според прогнозите на економистите во анкетата на Ројтерс, и покрај фактот дека економијата на еврозоната речиси сигурно веќе е во рецесија.

Слични содржини