Чоколадно смути со овошје

од Stefanija Kuzmanovska

Состојки:

(за 2 лица)

– 1 зрела банана (замрзната)

– 5 јагоди (замрзнати)

– 2 дл млеко или бадемово млеко

– 1 лажичка ванилин шеќер

– 2 лажици какао

– мраз по потреба

– мед

Подготовка:

Исечете ја бананата на прстени и замрзнете ја.

Јагодите и какаото измешајте ги, па додајте ја бананата, ванилиниот шеќер, оставете малку да отстои.

Додадете млеко и сè измешајте во блендер, а потоа додадете какао.

Истурете во чаши и послужете го напитокот.

Слични содржини